Czy powrót do domu uszczęśliwia?

Czy powrót do domu uszczęśliwia?

2020-12-04

Dom to pojęcie, które dla każdego znaczy coś innego. Jednak dla znacznej większości z pewnością to miejsce kojarzące się z czymś własnym, bezpiecznym – z miejscem, do którego chętnie wracamy po całym dniu spędzonym w szkole lub w pracy. Dom stanowi nasz bezpieczny azyl, w którym czujemy się swobodnie i pewnie. Możemy w nim być sobą, bez przejmowania się opinią innych, zupełnie na luzie. Jest to miejsce, w którym z reguły powinniśmy mieć zapewnioną prywatność i nikt niepożądany nie powinien się tam znaleźć. Dom to nasza przytulna oaza, w której mamy możliwość spotkać się z osobami nam najbliższymi, na których nam zależy i o które się troszczymy.

Dom jako bezpieczny azyl

Dom to miejsce, które stanowi dla nas pewnego rodzaju schronienie. Po całym dniu niepowodzeń i spotykania niekoniecznie lubianych osób, mamy ochotę wrócić do domu, w którym nie czeka na nas już żadna przykrość, ale jedynie cisza, spokój i odpoczynek. Możemy się odciąć od nieprzyjemnych obowiązków, poczuć się pewnie i swobodnie. Nikt niechciany nie ma do nas dostępu, możemy być albo sami, albo z naszymi najbliższymi. Jest to miejsce, w którym mamy zapewnioną prywatność, co sprawia, że czujemy się wyjątkowo bezpiecznie. W razie potrzeby możemy pobyć sami ze sobą i psychicznie odpocząć po całym dniu.

Dom jako rodzina

Dom to miejsce, do którego chętnie wracamy również ze względu na swoich najbliższych. Obiad lub kolacja zjedzona w towarzystwie ukochanej osoby oraz dzieci to coś, na co czekamy całymi dniami. Długie rozmowy przy kawie lub herbacie, dzielenie się swoimi sukcesami, ale także nieprzyjemnymi chwilami, wspólne zabawy i spędzanie wolnego czasu – to wszystko sprawia, że dom staje się naszym ulubionym miejscem. Czujemy się w nim kochani i potrzebni. Nawet jeśli mieszkasz sam to na pewno znasz uczucie, które towarzyszy Ci przy odwiedzaniu rodziców w swoim domu rodzinnym. W końcu możesz spędzić trochę czasu ze swoją rodziną, w ciepłej i przyjemnej atmosferze, wspominając dziecięce lata spędzone w danym otoczeniu.

Dom jako spokój i odpoczynek

Po całym dniu pracy lub szkoły zazwyczaj szybko pędzimy do domu, w którym możemy swobodnie odpocząć i zaznać trochę spokoju. Obowiązki z pracy już nas tam nie dosięgną i nareszcie możemy skupić się trochę na sobie samych i swoich bliskich – poczytać książkę, pooglądać telewizję, zrobić sobie gorącą kąpiel lub spędzić czas w inny, ulubiony sposób. Wygodny dres, ciepłe kapcie i kubek herbaty są o wiele przyjemniejsze niż garnitur, sukienka lub buty na wysokich obcasach i absolutny brak czas na wypicie choćby jednej kawy podczas ciężkiego dnia w pracy. Wygodne łóżko i ciepły koc jeszcze bardziej sprzyjają tak długo wyczekiwanemu odpoczynkowi. Jeśli mamy własne mieszkania, to zazwyczaj są one urządzone zgodnie z naszymi upodobaniami, a więc powrót do nich będzie cieszył nie tylko naszą duszę , ale i oko.

Czy powrót do domu uszczęśliwia? Z całą pewnością tak. Każdy znajdzie tam coś, na co czeka cały dzień – swoich ukochanych, prywatność, swobodę, spokój lub odpoczynek.