Jak dobrać doniczkę do kwiatka?

Jak dobrać doniczkę do kwiatka?

2021-01-14

Rośliny domowe i balkonowe mogą przepięknie ozdobić przestrzeń i nadać jej nowej jakości. To nie tylko estetyczny akcent dekoracyjny, kojarzący się z harmonią i naturą. Oprócz tego opieka nad kwiatkiem wielu osobom daje mnóstwo satysfakcji. Obserwowanie wzrostu rośliny i zmian, które w niej zachodzą na skutek naszej opieki, może być źródłem prawdziwej radości. Jeśli źle dobierzemy doniczkę, będzie nam trudno utrzymać roślinę w dobrym stanie. Na co zwrócić uwagę, żeby profesjonalnie zadbać o tę kwestię?

Istotne kryteria, o których musisz wiedzieć, podczas zakupów doniczki

Wielkość rośliny

Zasada jest prosta - aby roślina rosła i wyglądała zdrowo, potrzebuje miejsca dla swojego systemu korzeniowego. Plastikowe doniczki, w których kupujemy kwiatki, są zdecydowanie za małe. To rozwiązanie o charakterze tymczasowym, dlatego zaraz po zakupie rośliny warto pomyśleć o jej przesadzeniu do większej donicy.

Otwory na dnie doniczki

Część rozwiązań wyposażona jest w specjalne dziurki na dnie, które zapewniają roślinie odpowiedni drenaż. Upatrzyliśmy sobie piękną osłonkę, w której nie ma dziurek? To nic nie szkodzi. W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania. Pierwsze polega na tym, że kupujemy większą osłonkę, a w niej umieszczamy mniejszą doniczkę z dziurkami. To sprawdzony sposób, który uchroni nas przed przelewaniem roślin. Dodatkowo kwiatek będzie miał lepszą wentylację.

Jeśli natomiast planujemy uprawiać roślinę bezpośrednio w osłonce, koniecznie zatroszczmy się o to, żeby jej dno wypełnić keramzytem. W ten prosty sposób stworzymy warstwę drenażu, w którym zatrzyma się woda. Warto zdawać sobie sprawę, że w niektórych modelach osłonek rozwiązano problem przelewania i słabej wentylacji. Mowa o produktach wyposażonych w dodatkową półeczkę.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru doniczki, warto będzie zasięgnąć rady sprzedawców. Obsługa profesjonalnych sklepów dość często jest w stanie doradzić nam rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnej rośliny.

Styl czyli kilka słów o wyglądzie doniczki

Podczas wyboru nie należy zapominać o jeszcze jednym ważnym kryterium - estetyce doniczki. Oczywiście chcemy, żeby nasza roślina rozwijała się zdrowo, a jej korzenie miały wystarczającą ilość miejsca. Jeśli zależy nam na tym, żeby pięknie wyeksponować kwiatek, zatroszczmy się o atrakcyjny wizualnie wariant.

Pod uwagę warto wziąć wystrój mieszkania, kolorystykę dotychczasowego wyposażenia oraz własne preferencje. Donica nie musi służyć jedynie optymalnemu przechowywaniu rośliny. Może być też atrakcyjną ozdobą i wzbogacać aranżację pokoju. Fani i fanki wyjątkowych form, tekstur i starannego wykończenia mogą nie znaleźć idealnej opcji w sieciówkach. Wtedy warto zapoznać się z propozycjami firm, które bardzo uważnie i świadomie konstruują swoją ofertę. Takim przedsiębiorstwem jest m.in. Dolagra - hurtownia doniczek. Na koniec warto mieć się na baczności - hodowanie roślinek uzależnia, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce będziemy potrzebować więcej doniczek.

Szukasz ciekawych donic do salonu - zapraszamy do Dolagry.