Jak okleić meble?

Jak okleić meble?

2020-12-04

Na meblach wraz z upływem czasu pojawią się ślady użytkowania, zadrapania czy też przebarwienia, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu. Mebel wydaje się bardzo stary i zniszczony. Czasami też po prostu nie pasuje kolorystycznie do reszty dekoracji lub się nam znudził – co najczęściej zdarza się u dorastających nastolatków, których gusta zmieniają się bardzo szybko. To wszystko i do tego naturalna chęć człowieka do okresowych zmian wystroju mieszkania, prowadzi często do nie lada wyzwania. Chcielibyśmy coś odmienić w mieszkaniu, ale tak, aby nie wydać na to całych oszczędności. Nowe meble pozwalają szybko wprowadzić nowy wygląd, ale niestety są bardzo drogie. Dobrym rozwiązaniem jest okleina meblowa – folia dostępna w wielu kolorach i wzorach, którą można dopasować do każdego wnętrza i struktury mebla (oprócz tych chropowatych). A w dodatku jest to o wiele tańsza opcja niż zakup nowych mebli. Dzięki temu nasze stare meble będą wyglądały jak nowe!

Jak okleja się meble?

Przed zabraniem się za oklejanie, warto przygotować sobie wszystkie niezbędne narzędzia. Co będzie potrzebne?

- nożyk do cięcia tapet lub dobrze naostrzone nożyce,

- ołówek,

- metrówka, centymetr lub linijka,

- gumowy wałek lub gumowa ściągaczka do wody,

- i oczywiście dobrej jakości okleina – warto zwrócić uwagę na to, aby była wodoodporna (nie zniszczy się pod wpływem wilgoci) oraz elastyczna.

Przygotowanie powierzchni mebla

Pierwszym krokiem, o którym nie wolno zapominać, jest odpowiednie przygotowanie mebla do oklejania. Należy usunąć z niego kurz i wszelkie zanieczyszczenia – jeśli tego nie zrobimy, to będą one bardzo widoczne pod folią okleinową i mogą powodować jej odklejanie. Powierzchnia musi zostać również odtłuszczona, aby okleina mogła się dobrze przykleić. Jeśli mebel ma jakieś nierówności lub braki, to warto jest go trochę wyszlifować, np. papierem ściernym. W przypadku surowego drewna dobrym rozwiązaniem będzie nałożenie akrylowej bazy przed przystąpieniem do oklejania.

Przygotowanie folii

Zawsze warto jest poświęcić chwilę czasu na przygotowanie okleiny zanim, bez przemyślenia całego procesu, przystąpimy do oklejania.  Należy dokładnie odmierzyć wszystkie kawałki i odrysować kontury ołówkiem (oczywiście po odwrotnej stronie). Dobrze jest zostawić sobie 0,5-1cm rezerwę przy krawędziach.

Oklejanie mebli

Najskuteczniejszym sposobem jest oklejanie od góry do dołu – jest najwygodniejsze i najdokładniejsze. Okleinę należy umieszczać na meblach powoli, bez pośpiechu. Dokładność jest tutaj niezwykle ważna. Papier ochronny powinno się ściągać stopniowo, po kawałku. Po każdym przyklejonym kawałku, warto jest go od razu wygładzić np. gumowym wałkiem lub ściągaczką do wody. Jeśli nałożymy folię krzywo to należy ja delikatnie odkleić i powtórzyć proces klejenia. Precyzja i brak pośpiechu są kluczem do uniknięcia powstawania pęcherzyków. Mogą się one jednak zawsze pojawić. Ich pozbycie się nie jest takie trudne – należy je delikatnie przekłuć za pomocą igły i wycisnąć znajdujące się w nich powietrze. Jeśli chcemy okleić okrągłe elementy to przydatna okazuje się tutaj suszarka. Folię należy podgrzać, a następnie naciągnąć na mebel i mocno docisnąć. Pozwoli to dokładnie okleić okrągły mebel bez zbędnych zagięć.