Kamień na ścianę w salonie

Kamień na ścianę w salonie

2020-12-04

Naturalne materiały zyskują na popularności i coraz częściej można je spotkać jako dodatek w mieszkaniach. Należy do nich również kamień dekoracyjny, który wyróżnia się naprawdę dużym zainteresowaniem. Kojarzy się z luksusowymi apartamentami, w których to był oznaką bogactwa. Jest oryginalnym dodatkiem, który można dobrze dostosować do każdego stylu mieszkania, ze względu na duże bogactwo kolorystyczne dostępnych na rynku kamieni. Ich odcienie i struktury są bardzo zróżnicowane, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to bardzo szlachetny materiał, który można zastosować na całej ścianie, ale także jako mniejszy dodatek na określonym kawałku ściany. Nawet wtedy będzie się wspaniale prezentował i wprowadzi wiele elegancji do pomieszczania oraz nada mu niepowtarzalny charakter.

Naturalne kamienie dekoracyjne

Prawdziwe kamienie dekoracyjne robią największe wrażenie i zawsze wzbudzają podziw. Wyglądają elegancko i luksusowo oraz nadają wnętrzu niezwykle wytworny charakter. Wśród najpopularniejszych naturalnych kamieni dekoracyjnych można spotkać:

- piaskowce,

- marmur,

- trawertyn,

- granit,

- łupek.

Dwa ostatnie – granit i łupek są najbardziej wytrzymałe, nienasiąkliwe i odporne na zużycie. W przypadku użycia piaskowca, marmuru lub trawertynu, należy je najpierw zaimpregnować, co pozwoli uchronić je przed zanieczyszczeniem w postaci plam. Odpowiednia konserwacja i dbałość o kamienie pozwolą nam cieszyć się nimi nawet przez kilkanaście lat niezależnie od ich rodzaju.

Najbardziej dostępne są płytki z kamieniami o rozmiarze 30x30cm lub 60x60cm i grubości 1-2cm. Oczywiście można dostać również płytki w innych rozmiarach i nieregularnych kształtach. Układa się je na ścianie i mocuje za pomocą kleju. Zaprawę do ich mocowania należy dostosować do stopnia nasiąkliwości danego kamienia.

Kamień naturalny jest szlachetnym surowcem, a co za tym idzie jest bardzo kosztowny i nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Imitacje kamienia dekoracyjnego

Dla tych, którzy planują wybrać tańsze rozwiązanie, dobrym wyborem są imitacje kamienia. Dobrej jakości imitacje posiadają wzory i strukturę kamienia, która nie odbiega swoim wyglądem od oryginału. Wśród imitacji płytek kamiennych można znaleźć:

- płytki ceramiczne,

- płytki gresowe,

- płytki betonowe,

- płytki gipsowe.

Materiały te są dostępne w o wiele korzystniejszych cenach, a również mogą nadać naszemu pomieszczeniu niepowtarzalny, luksusowy charakter. Do produkcji imitacji kamienia najczęściej wykorzystuje się masę gipsową , którą wzmacnia się szklanymi włóknami i odpowiednio utwardza. Płytki gipsowe swoim wyglądem przypominają łupany kamień elewacyjny z wapienia lub piaskowca. Są dostępne w różnych rozmiarach, jednak najczęściej można spotkać płytki o rozmiarach ok. 30x15cm lub cięte według indywidualnych preferencji. Mocuje się je do ściany wykorzystując klej do glazury, gips szpachlowy, klej do gipsu lub specjalny klej do montażu, który można nabyć przy zakupie płytek.