Meble z palet do ogrodu

Meble z palet do ogrodu

2020-12-03

Meble ogrodowe umożliwiają nam przyjemne spędzanie czasu w ogrodzie lub na tarasie. Wielu z nas cieszy się na samą myśl o porannej kawie, którą można wypić w ogródku oddychając przy tym rześkim powietrzem lub możliwości wypoczynku popołudniu, po ciężkim dniu w pracy, z książką w ręku i romantycznym zachodem słońca w tle.

Chcąc urządzić sobie przytulny kącik w ogrodzie nie zawsze musimy kupować drogie meble i niepotrzebnie wydawać na nie nasze oszczędności. Coraz większą popularnością cieszą się projekty DIY, do wykonania których potrzebujemy jedynie odrobinę wolnego czasu, trochę kreatywności i kilka podstawowych narzędzi, które na pewno znajdziemy w garażu. Idealne do tego są palety, z których można stworzyć ciekawe meble ogrodowe.

Własnoręcznie wykonane meble będą bez wątpienia niepowtarzalne i unikatowe, a wszystkie detale będą wykończone zgodnie z naszymi upodobaniami. Samodzielne zaprojektowanie i stworzenie swojego mebla od zera przyniesie nam wiele radości, pozwoli rozwijać kreatywność i z całą pewnością wzbudzi u nas poczucie dumy, gdy będziemy mogli podziwiać swoje dzieło. A dodatkowo, nadanie drugiego życia często zapomnianym już przedmiotom, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla środowiska, zgodnie z ideą zero waste.

Jakie meble można zrobić z palet?

Najczęściej można spotkać wykonane z palet stoliki oraz kanapy czy też fotele.  Dwie palety położone na sobie już stanowią świetną podstawę do wygodnego siedzenia. Wystarczy na nich umieścić materac albo koce czy też poduszki, a nasz mebel staje się o wiele przytulniejszy i wygodny. Jedną paletę można umieścić dodatkowo z tyłu tak, aby pełniła funkcję oparcia, a ciekawa i oryginalna kanapa będzie gotowa. Z palet można wykonać również różnego rodzaju stoliki. Ich kształty i rozmiary zależą już tylko od fantazji osoby, która je wykonuje. Mogą być masywne, składające się z kilku palet nabitych na siebie, ale także delikatniejsze wykonane poprzez umieszczenie palety na nóżkach. 

Palety są również świetnym materiałem do wykonania mniejszych dodatków, które znajdują zastosowanie w ogrodzie lub na tarasie. Można z nich zrobić ciekawe doniczki na kwiaty, podstawki lub skrzynie do przechowywania narzędzi.

Co jest potrzebne do wykonania mebli ogrodowych z palet?

Prawdopodobnie wszystkie niezbędne narzędzia znajdziemy w naszym garażu. Przede wszystkim drewno, z którego wykonane są palety jest nieheblowane, a więc należy je dokładnie oszlifować, aby pozbyć się drzazg, a do tego potrzebujemy papier ścierny – zarówno ten o grubym ścierniwie, jak i o drobniejszym. Użyteczna może się okazać także szlifierka lub wkrętarka. Poza tym będziemy potrzebować impregnat do zabezpieczenia drewna, masę szpachlową czy też śrubki. Jeśli chcemy zmienić kolor palet to warto się zaopatrzyć w wybraną farbę i narzędzie do malowania. Elementy niezbędne do wykończenia mebli zależą od tego, w jakim stylu chcemy nasz mebel urządzić. Mogą to być materace, poduszki, koce, rzepy w przypadku kanapy albo kółka i metalowe nogi w przypadku stołu.