Mozaika z drewna na ścianę

Mozaika z drewna na ścianę

2020-12-03

Planując wystrój wnętrza czasami nie odpowiadają nam proste rozwiązania, takie jak: gładka ściana pomalowana zwykłą farbą czy płytki ceramiczne. Szukamy ciekawszych pomysłów, które będą oryginalne i niepowtarzalne. Jednym z nich jest mozaika drewniana, która sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Do niedawna drewno na ścianie kojarzyło nam się jedynie z modną kilkanaście lat temu boazerią, do której raczej już nie chcemy wracać. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne mozaiki z drewna nie przypominają niczym wspomnianych boazerii. Drewno to bardzo wdzięczny surowiec, który pasuje do każdego stylu. Jednocześnie nadaje wnętrzu wiele elegancji, ale zarówno cechuje się niezwykła prostotą.

Mozaika z drewna – czym się wyróżnia?

Mozaika drewniana jest wykonana z wysokiej jakości drewna i składa się z małych elementów, najczęściej w kształcie prostokąta lub kwadratu. Drewno jest obrabiane w taki sposób, aby została zachowana jego struktura, barwa oraz charakterystyczne słoje. Jest szlifowane i odpowiednio impregnowane, dzięki czemu zachowuje swój nieskazitelny wygląd przez bardzo długi okres. Mozaiki z drewna są niezwykłe trwałe, twarde i odporne na zniszczenia, więc mona je stosować nie tylko na ścianach, ale także na podłodze.

Mozaika drewniana umieszczona na ścianie poza funkcją ozdobną, zapewnia także lepszą izolację termiczną oraz akustyczną pomieszczenia.

Są dostępne w wielu kolorach i wzorach, a więc z pewnością dopasują się do każdego wnętrza. Można je dostać we wszystkich odcieniach brązu. Będą idealne do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim lub rustykalnym, gdzie drewno odgrywa dużą rolą. Doskonale ożywią wnętrza zaaranżowane w stylu minimalistycznym.

Mocowanie drewnianej mozaiki

Mozaiki drewniane są bardzo łatwe w montażu. Najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże – usunąć wszelkie zanieczyszczenia, odłamki i inne wystające elementy. Można do tego użyć papieru ściernego. Następnie trzeba dokładnie usunąć powstały kurz. Podłoże powinno być zagruntowane emulsją gruntującą. Wyrówna to chłonność podłoża, dzięki czemu przyczepność będzie łatwiejsza, a nakładana zaprawa bardziej wytrzymała. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy klejącej – według zaleceń producenta. W końcu nadchodzi czas na klejenie mozaiki, do czego za każdym razem wykorzystujemy cienką warstwę kleju, aby uniknąć jego wypływania między szczeliny mozaiki, co może prowadzić również do jej zapadania się. Na koniec należy oczywiście wszystko delikatnie do siebie docisnąć.

Mozaika z drewna - koszt

Przygotowanie kompozycji z prawdziwego drewna jest bardzo pracochłonne, dlatego też drewniane mozaiki nie należą do najtańszych. Ich cena różni się oczywiście od gatunku wykorzystanego drewna i rodzaju wykończenia, ale oscyluje mniej więcej w okolicach 300-500 zł/m2. Dla osób szukających tańszych rozwiązań dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne, których wzory przypominają drewno. Jednak struktura i forma drewna mimo wszystko jest nie do podrobienia, więc warto zainwestować w prawdziwe drewno.