Pająki w domu – co oznaczają?

Pająki w domu – co oznaczają?

2020-12-04

Obecność pająków w domu kojarzy nam się często ze starymi domami i piwnicami, w których nie dba się o porządek. Nic bardziej mylnego. Pająki występują w każdym mieszkaniu, nawet w tych nowym, odremontowanym i czystym. Co gorsza, nie jest prawdą to, że przychodzą one tylko z dworu. Towarzyszą nam one zawsze, mimo że przez większość czasu ich po prostu nie widzimy. Lubią miejsca zarówno succe, jak i wilgotne, a najczęściej możemy je spotkać w okresie jesiennym. To wtedy szukają u nas schronienia, ze względu na obniżoną temperaturę na zewnątrz. Jest to również ich okres godowy, a więc stają się aktywniejsze i bardziej widoczne. Z pająkami w domu wiąże się wiele wierzeń, ale również korzyści.

Jakie pająki możemy spotkać w naszych domach?

- kosarze – małe pająki o jasnobrązowej barwie i długich odnóżach,

- kątniki – wielkość ich tułowia zazwyczaj nie przekracza 1cm, są czarne a ich ulubione miejsca to ciemne, trudnodostępne zakamarki.

Co oznacza pająk w domu i jakie korzyści nam przynosi?

Występowanie pająka w naszym domu według starych porzekadeł przeważnie przynosi szczęście i powodzenie.  Z tego względu nie powinny być powodem do obaw i strachu. Nasi przodkowie wierzyli, że są one sprzymierzeńcami spełnienia wszystkich naszych nadziei i planów i nosicielami dobrej nowiny. Ich zabicie miało przynosić na daną osobę nieszczęście i pecha dla wszystkich domowników. Było też źródłem konfliktów i problemów finansowych. Wierzono, że pozbawienie pająka życia, sprowadzi brzydką pogodę i deszcz.

Pająków nikt nie lubi, u każdego powodują one obrzydzenie, ale mimo wszystko mają swoją rolę w naszych domostwach i nie należy się ich obawiać. Ich głównym zadaniem jest eliminacja szkodników. Pożerają one wszystkie insekty, które tak bardzo uprzykrzają nam życie – mole, rybiki, komary, pchły i mszyce. Dzięki temu dbają też o nasze bezpieczeństwo, ponieważ wiele z tych szkodników może być nosicielami chorób, które są  groźne dla ludzi i zwierząt. Ograniczają rozprzestrzenianie się niebezpiecznych patogenów poprzez zjadanie tych niepozornych owadów, o których obecności czasami w ogóle nie wiemy.  Chronią też nasze rośliny przed szkodliwym działaniem np. mszyc, które często i chętnie atakują nasze kwiaty doniczkowe.

Pająki powodują u nas odrazę, ale warto pamiętać, że nie są dla nas w ogóle groźne. W Polsce nie występują żadne groźne pajęczaki, a więc to tylko nasze uprzedzenia i odraza stworzyła negatywne przekonanie o tych małych żyjątkach.  Co więcej, one również się nas boją – i to pewnie jeszcze bardziej niż my ich, biorąc pod uwagę nasze rozmiary w stosunku do ich małych tułowi.

Jeśli mimo wszystko nie możesz znieść myśli o pająkach w Twoim mieszkaniu to możesz spróbować się ich pozbyć. Pamiętaj tylko, że nie warto ich zabijać (a jeśli jesteś przesądny to przyniesie Ci to pecha!). Najlepiej za pomocą szklanki i kawałka papieru wynieść go na zewnątrz, a jeśli nawet to sprawi Ci problem, to zawsze można zakupić odpowiedni preparat odstraszający dla pająków.