Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego

2020-12-03

 Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż światłowodu w domu. To ultranowoczesna technologia, która zapewnia bardzo szybkie i stabilne połączenie internetowe oraz umożliwia korzystanie z najnowszych technologii, np. telewizji CATV czy też oglądanie filmów w jakości HD lub 4K.

 

Montaż światłowodu

Sam montaż nie jest procedurą, która zajmuje wiele czasu. Maksymalnie powinna ona trwać do kilku godzin, ale warto przygotować mieszkanie tak, aby montaż odbył się szybko i sprawnie. Należy usunąć wszystkie meble i przedmioty, które mogłyby stanowić przeszkodę podczas procesu instalacji. Dzięki temu przewody zostaną odpowiednio poprowadzone, a cała instalacja będzie poprawnie działać.

Montaż światłowodu najpierw wymaga instalacji gniazda, do którego będą podłączone przewody. Są one bardzo cienkie, a do ściany przykleja się je za pomocą specjalnego kleju.  Praktycznie są niewidoczne w mieszkaniu, więc nie trzeba martwić się o ich dodatkowe chowanie czy zabezpieczanie.

Po zamontowaniu światłowodu w mieszkaniu, należy się zająć podłączeniem go do skrzynki kablowej. Światłowody są wówczas spawane, a ich włókno podłączane do skrzynki.

Istnieją dwa sposoby montażu światłowodów:

Wdmuchiwanie światłowodu – technika umożliwiająca montaż przewodu światłowodowego w rurze osłonowej. Aby przeprowadzić taką instalację, konieczne jest posiadanie kompresora lub wdmuchiwarki, która wytworzy sprężone powietrze i pozwoli kablowi przedostać się przez rurę osłonową za pomocą ciśnienia. W celu zamontowania światłowodu można zastosować również wodę pod ciśnieniem lub mechaniczne wdmuchiwanie – do tego potrzebny jest specjalny podajnik. Wdmuchiwanie światłowodu za pomocą sprężonego powietrza to jednak najszybsza i najskuteczniejsza technika instalacji.

Wciąganie światłowodu – bardzo szybka technika instalacji, opiera się o działającą już infrastrukturę teletechniczną. W kanalizacji (pierwotnej lub wtórnej) montuje się przewody i na tym koniec całej procedury.

Opis podłączania światłowodu może wskazywać na to, że jest to bardzo łatwe zadanie, ale nie jest to prawda. Instalacja wymaga ogromnej precyzji i specjalistycznej wiedzy.  Wszystkie elementy muszą być do siebie bardzo dokładnie dopasowane, a do tego przyda się profesjonalny sprzęt oraz długoletnie doświadczenie. Po zakończonym montażu warto sprawdzić wszystkie parametry przewodu – czy przypadkiem nie zaszły w nich żadne zmiany.  Specjalista może dokonać takiego pomiaru przy pomocy reflektometru. Potwierdzenie wszystkich parametrów daje gwarancje, że cała instalacja będzie poprawnie działać, a jakość podłączenia nie ulegnie pogorszeniu. Z tego względu, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w tym zakresie lub nie posiadamy wszystkich niezbędnych narzędzi to nie warto ryzykować. Lepiej w takim przypadku powierzyć montaż światłowodu specjaliście, który posiada profesjonalną wiedzę i zapewni nam prawidłowe podłączenie instalacji.