Pokrowce na krzesła do domu

Pokrowce na krzesła do domu

2020-12-03

Pokrowce na krzesła mogą łatwo zmienić wystrój całego pomieszczenia. Są doskonałym dodatkiem jeśli chcemy ożywić naszą kuchnię lub salon czy też urządzić pokój odpowiednio do uroczystości. Pokrowce są popularnym rozwiązaniem, np. podczas uroczystości Komunii Świętej. Jednak warto pamiętać, że pokrowce nie pełnią jedynie ozdobnej funkcji, ale także ochronną. Dobrze sprawdzają się przy ochronie krzeseł przed zniszczeniem czy też zabrudzeniem. Można je zastosować również w przypadku krzeseł naznaczonych już śladami użytkowania, porysowanych lub zniszczonych – oryginalne pokrowce skutecznie ukryją ślady zniszczenia oraz nadadzą pomieszczeniu nowego charakteru i je odświeżą.

Czym kierować się przy wyborze pokrowców na krzesła do domu?

Najważniejszym kryterium przy wyborze pokrowca jest tkanina, z jakiej został on wykonany. Powinna być ona wytrzymała, odporna na zagniecenia i łatwa w utrzymaniu czystości. Dobra jakość tkaniny zapewnia też cyrkulację powietrza i wydłuża funkcjonalność. Najbardziej polecane tkaniny to:

- len lub mieszanka lnu z wiskozą – łatwiej się gniotą, albo bardzo łatwo się je czyści,

- bawełna – bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości,

- włókna syntetyczne (np. poliester) – wytrzymałe, nie tracą kolorów, ale mają tendencje do elektryzowania się,

- satyna – nie traci koloru, nie zbiega się podczas prania, bardzo oryginalna pod względem wyglądu,

- bi-elastyczne tkaniny – łatwo się rozciągają, więc sprawdzają się szczególnie dobrze przy krzesłach o nieregularnych kształtach, nie gniotą się, więc nie trzeba ich prasować.

Przed zakupem pokrowca należy dokładnie zmierzyć krzesło, aby odpowiednio dobrać kształt i rozmiar pokrowca. Jeśli wybierzemy pokrowiec, który będzie nieodpowiedni pod względem kształtu lub rozmiaru to będzie on wyglądał nieestetycznie i może się łatwo zsuwać, co będzie bardzo niepraktycznie przy korzystaniu z krzesła.

Ostatnim, najbardziej oczywistym kryterium przy doborze najlepszego pokrowca jest jego wygląd. Musi on odpowiadać naszym indywidualnym upodobaniom i musi pasować do reszty dekoracji w kuchni czy też salonie. Dobrze jeśli będzie to pokrowiec na tyle uniwersalny, że sprawdzi się również na wszelkich uroczystościach.

Pokrowce można zastosować nie tylko w przypadku krzeseł, ale także na innych meblach, typu sofa czy pufa. Tutaj też należy kierować się powyższymi kryteriami i przede wszystkim dokładnie określić rozmiar i kształt pokrowca.

Jeśli szukając odpowiedniego pokrowca w sklepach żaden nie przypadł nam do gustu to można go również wykonać samodzielnie. Nie jest to nic trudnego. Przydatna może się okazać maszyna do szycia, ale jeśli jej nie mamy to żaden problem. Kawałki materiału da się też zszyć ręcznie – będzie to bardziej czasochłonne, ale absolutnie pokrowiec nie straci przez to na jakości. Co będzie potrzebne do wykonania własnego pokrowca? Na pewno trzeba przygotować wytrzymały materiał, centymetr lub inną miarkę, ołówek, szpilki, nici w odpowiednim kolorze i oczywiście igłę w przypadku szycia ręcznego.